Žuvų taukai naudingi vaikų organizmui…Daugelis tikrai esame tai girdėję. Ir nors ši tema atrodo daug kartų aptarta, aprašyta ir išdėstyta, tačiau kai kalbame apie vaikus, daugeliui kyla nemažai klausimų.

Ar tikrai vaikams reikia žuvų taukų? Kokia jų nauda? Ar jie reikalingi tik imunitetui stiprinti? Kuo skiriasi žuvų taukai ir Omega-3? Kaip išsirinkti geriausius? Kaip dažnai ir kokiais kiekiais juos vartoti?

Į šiuos ir panašius klausimus ir atsakysime šiame straipsnyje.

Ar vaikams reikia žuvų taukų?

Žuvų taukų nauda vaikams įrodyta ne vienu moksliniu tyrimu. Juos vartodamas vaikas gauna riebaluose tirpių vitaminų A, E ir D. Tačiau svarbiausia, jis aprūpinamas ir jiems labai svarbiomis polinesočiosiomis riebalų rūgštimis Omega-3.

Omega-3 – tai medžiaga, kurios pats organizmas (nei vaikų, neis suaugusių) negamina, tačiau ji mums yra būtina, nes įeina į kiekvienos ląstelės membranos sudėtį ir užtikrina daugelio organizmo sistemų normalų funkcionavimą (nervų, širdies, regos, imuninės).

Vienintelis šių riebalų rūgščių šaltinis yra maistas, o mums geriausiai žinomas šaltinis- žuvis. Todėl tapo įprasta sakyti, kad vaikams reikia žuvų taukų, nors iš tiesų jiems svarbiausia – Omega-3 riebalų rūgštys.

Ar žuvų taukai yra vienintelis Omega-3 šaltinis?

Prieš pradedant kalbėti apie Omega-3 šaltinius, verta aptarti kokios gi yra Omega-3 riebalų rūgštys.

Turbūt teko susidurti su tokiais trumpiniai, kaip EPR, DHR ir ALA. Tai yra Omega-3 riebalų rūgščių formos:

  • alfa linoleno rūgštis ALA (augalinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštis)
  • eikozapentaeno rūgštis (EPR) (jūrinės kilmės);
  • dokozaheksaeno rūgštis (DHR) (jūrinės kilmės).

Vaikams reikalingiausia DHR forma. Jos yra tik jūrinės kilmės produktuose – jūrinėje žuvyje, jūros gėrybėse ir jūros dumbliuose.

ALA organizmas iš vis nepasisavina. Jis ją turi paversti į EPR ir DHR. Organizmas tai padaryti gali, tačiau šis pavertimo koeficientas yra labai mažas, tik 10-0.5-%.

Kaip vaikas gali gauti pakankamą kiekį Omega-3?

Jau kūdikių organizmas turi būti pakankamai aprūpintas Omega-3 riebalų rūgštimis, nes pirmaisiais metais itin sparčiai vystosi vaikų smegenys ir rega, formuojasi imunitetas.

Jų jis gali gauti dviem būdais:

  • per motinos pieną,
  • vartodamas juos pats.

Jei mama maitina pati, tuomet ji pati turėtų vartoti Omega-3 riebalų rūgštis ir gauti ne mažiau kaip 2000 mg per parą, kad kūdikis gautų pakankamą šių riebalų rūgščių kiekį.

Jei mama nemaitina arba pati nevartoja Omega-3 riebalų rūgščių, tuomet vaikui jų reikia duoti papildomai.

Taip yra todėl, kad kūdikiai žuvies ar kitų jūros produktų iš vis nevartoja, o vyresni vaikai jų tiesiog arba nevalgo arba nesuvalgo reikiamo kiekio. Be to, kokybiškos, švarios, laivėje augusios žuvies, dabar įsigyti praktiškai neįmanoma.

Todėl vienintelė galimybė aprūpinti mažųjų organizmą šia, jiems taip svarbia, medžiaga yra maito papildai.

Žuvų taukų (Omega-3) nauda vaikams

Omega-3 yra ta medžiaga, su kuria atlikta bene daugiausia mokslinių tyrimų. Jie visi patvirtina – šios riebalų rūgštys būtinos normaliam vaiko fiziniam ir protiniam vystymuisi.

Kokia gi Omega-3 (žuvų taukų) nauda vaikui?

Jos reikalingos:

  • geram smegenų vystymuisi,
  • normaliam fiziniam vystymuisi,
  • geram regos sistemos vystymuisi,
  • imuniteto formavimuisi,
  • normaliam nervų ir psichikos sistemų funkcionavimui,
  • gerai miego kokybei,
  • širdies ir kraujagyslių sistemos normaliam funkcionavimui ir kt.

Be tos buvo atliktas ne vienas tyrimas, kurių rezultatai parodė, kad Omega-3 riebalų rūgštys gali sušvelninti dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sutrikimo (ADHD) simptomus, pagerinti pažintines funkcijas ir mokymosi rezultatus.

Kaip išsirinkti žuvų taukus vaikams?

Rinkoje iš ties yra daugybė žuvų taukų. Kaip nepasimesti ir išsirinkti geriausius ir efektyviausius?

Štai keletas patarimų į ką atkreipti dėmesį…

Omega-3 riebalų rūgščių EPR ir DHR kiekis žuvų taukuose arba jūros dumblių aliejuje

Rinkdamiesi žuvų taukus atidžiai išstudijuokite sudėtį. Joje yra nurodomas bendras žuvų taukų kiekis paros dozėje, Omega-3 kiekis ir atskirai EPR ir DHR kiekiai. Svarbus yra ne žuvų taukų, o Omega-3 kiekis. Rekomenduojama Omega-3 paros norma priklauso nuo vaiko svorio. Apie tai skaitykite žemiau – rekomenduojamos paros normos.

Taip pat atkreipkite dėmesį į kitas papildomas sudedamąsias medžiagas. Kuo jų mažiau, tuo geriau. Geriausia jei juose būtų tik natūralios medžiagos: vitaminai E, A, D, alyvuogių aliejus turintis polifenolių ir, jei aliejus yra su skoniu, natūralios sultys.

Rinkitės natūralius žuvų taukus ar jūros dumblių aliejų

Žuvų taukai (Omega-3) gali būti natūralūs arba koncentruoti.

Natūralūs žuvų taukai ir koncentruoti skiriasi tuo, kad koncentruotuose žuvų taukuose natūralių riebalų rūgščių struktūra yra keičiama įvairiais cheminiais procesais tam, kad dirbtinai sukoncentruoti Omega-3 riebalų rūgštis. Iki šiol labai mažai žinoma apie tai, kaip koncentruoti (taigi ir perdirbti) žuvų taukai įsisavinami organizme, todėl geriau vartoti natūralius ir nekoncentruotus žuvų taukus, nes jų poveikis yra artimesnis tam, kurį gauname valgant žuvį.

Svarbi žaliavų kilmė ir kokybė

Svarbu žinoti, kad kokybiški žuvų taukai gaminami iš laisvėje sugautų, o ne ūkiuose užaugintų žuvų. Ūkiuose auginamos žuvys tiri mažai Omega-3 ir daug Omega-6, nes šeriamos pašarais, kuriuose gausu Omega-6. O šios riebalų rūgšties mes ir taip gauname per daug.

Žaliavų kokybė labai priklauso nuo to, kiek laiko praeina nuo žuvies sugavimo iki apdorojimo. Kuo šis laikas ilgesnis, tuo žaliavos kokybė bus žemesnė, nes žuvų taukuose esanti Omega-3 pradeda oksiduotis. Nelabai malonus žuvų taukų kvapas, skonis ir po vartojimo atsirandantis atsirūgimas byloja apie žemą žaliavų kokybę.

Todėl rinkdamiesi produktus, paieškokite gamintojo informacijos apie tai.

Paieškokite sertifikatų

Geriausia pirkti patikimų gamintojų sertifikuotus žuvų taukus, kurie atvirai pateikia sertifikatus ir su jais visada galite susipažinti . Kokybiški žuvų taukai yra tinkamai išvalyti, juose nėra likę teršalų, toksinų, sunkiųjų metalų, alergenų ir kt. Ilgametę žuvų taukų gamybos patirtį yra sukaupę Norvegijos gamintojai.

Parinkite vaiko amžių atitinkančią formą

Žuvų taukai gali būti dviejų formų – skystos (aliejus) arba kietos (kapsulės, guminukai).

Kūdikiams ir vaikams iki 2 metų paprastai rekomenduojama skysti žuvų taukai, o vyresniems, jau galintiems gerai sukramtyti ir nuryti vaikams, galima duoti kapsules arba guminukus.

Abi formos pasisavinamos vienodai.

Kokybiški žuvų taukai nebus labai pigūs 

Žuvų taukų kokybę nusakantis matas yra TOTOX (totali oksidacijos vertė). Kuo ši vertė aukštesnė, tuo žemesnė žuvų taukų kokybė, tuo kaina yra žemesnė. Tačiau aukštą TOTOX turinčių žuvų taukų efektyvumas taip pat yra žemas, be to, tai dažnai būna refliukso priežastis.

Kaina priklausys ir nuo to iš kokios žaliavos yra gaminamos Omega-3 riebalų rūgštys. Iš smulkios jūrinės žuvies ar jūros dumblių pagaminti produktai bus šiek tiek brangesni.

Rekomenduojamos paros normos vaikams

Omega-3 riebalų rūgščių turėtų gauti kūdikis jau nuo 4 savaičių. Ant pakuočių visada yra nurodoma rekomenduojama paros norma. Tačiau ten dažniausiai nurodomas vaiko amžius.

Iš tiesų Omega-3 paros norma skaičiuojama ne pagal amžių, o pagal svorį (tiek vaikams, tiek suaugusiems). NORSAN ir kartu su jais dirbantys gydytojai rekomenduoja:

Iki 10 kg – 300 mg Omega-3,

nuo 10 kg iki 17 kg – 500 mg Omega-3,

iki 35 kg – 1000 mg Omega-3.

Omega-3 riebalų rūgštis vaikas turėtų vartoti visus metus, nedarant pertraukos, jei jis nevalgo 3-5 kartus per savaitę kokybiškos jūrinės žuvies.

Išvados

Omega-3 riebalų rūgštys vaikams yra būtinos, tačiau labai svarbu jas pasirinkti kokybiškas ir efektyvias. Norvegiški produktai vaikams NORSAN yra kurti atsakingai ir su meile bei laikantis tvarumo principų. Be to pagalvota ir apie tuos vaikučius, kurie yra alergiški žuvies produktams arba jų tėveliai nevartoja žuvies. Jiems ši kompanija siūlo Vegan Omega-3 produktus pagamintus iš jūros dumblių.

Pasirūpinkite savo mažųjų sveika ir laiminga vaikyste!

NORSAN Omega-3 aliejai ir guminukai vaikams

Turtingi jūrinėmis EPR ir DHR riebalų rūgštimis

 Optimalus smulkios laukinės žuvies ir menkių kepenų taukų derinys

1,120 mg Omega-3 riebalų rūgščių per parą (1 arbatinis šaukštelis)

Natūralūs smulkios laukinės žuvies taukai, gaunami tvarios žvejybos būdu

250 mg Omega-3 vienoje želatininėje pastilėje

keyboard_arrow_up