Nemokamas pristatymas perkant už daugiau, nei 50 eurų"

Amžinė geltonosios dėmės degeneracija

  Med. dr. René Woytinas straipsnis Straipsnyje „Amžinė geltonosios dėmės degeneracija“ (specialusis leidimas) med. dr. René Woytinas analizuoja, kas yra su amžinė geltonosios dėmės degeneracija, kaip liga progresuoja ir kokį vaidmenį atlieka omega-3 riebalų rūgštys. Taip pat išsamiau nagrinėjamas omega-3 riebalų rūgščių trūkumas ir omega-6 bei omega-3 santykis.

Amžinė geltonosios dėmės degeneracija

Amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AMD) yra lėtinė tinklainės liga. Tai yra labiausiai paplitusi akių liga, dėl kurios labai sumažėja žmonių regėjimas vakarų pasaulyje. Manoma, kad Vokietijoje nuo AMD kenčia apie 3,5 milijono žmonių, nuo 55 metų AMD atsiradimo tikimybė padidėja labai žymiai. Nepaisant geltonosios dėmės degeneracijos dažnio ir jos poveikio žmonėms, 70% suaugusiųjų niekada negirdėjo apie tai, o beveik 40% vyresnio amžiaus žmonių akis tikrina rečiau nei kas 2 metus.

Ligos eiga

Su amžiumi, medžiagų apykaitos elementai gali būti nusėdę po tinklaine. Dėl šių nuosėdų atsiranda sutrikimų ir pažeidimų po tinklaine esančiuose sluoksniuose, pavyzdžiui, pigmento epitelio sluoksnyje, jos slopina fotoreceptorių išorinių segmentų suskaidymą. Visas procesas turi lėtinio uždegimo foną. Šie procesai paprastai laikomi AMD priežastimi.

Nepakankama ląstelių aprūpinimas maistinėmis medžiagomis pasireiškia dideliais kognityvinės regos sutrikimais. Dėl to vėlyvoje stadijoje fotoreceptoriaus ląstelės yra sunaikintos, dėl ko prarandama regėjimo funkcija. Į geltonąją dėmę įauaugusios kraujagyslės taip pat gali sukelti kraujagyslių patinimą ir kraujo išsiliejimą. Rizikos veiksniai, tokie kaip rūkymas, oksidacinis stresas, aukštas kraujospūdis ir padidėjęs homocisteino kiekis, genetinio polinkis gali padidinti ligos tikimybę ir neigiamai paveikti eigą.

Vis dėlto iškyla klausimas, kodėl šios nuosėdos atsiranda sulaukus 60 ar 70 metų? Kodėl tinklainėje staiga nevyksta savęs išgydymo ir detoksikacijos procesai? Priežastis, kaip tokia neegzistuoja. Tai visada yra daugelio atskirų komponentų, lemiančių sistemos gedimą, kompleksas. Atsižvelgiant į šias kelias priežastis, terapija taip pat turi būti taikoma labai kompleksiškai. Esant ribotoms gydymo galimybėms, norint sustabdyti ligos progresavimą, būtina anksti nustatyti minėtus rizikos veiksnius ir stengtis jų vengti. Įrodytas ir teigiamas antrinių augalinių medžiagų, tokių kaip liuteinas ir zeaksantinas poveikis AMD profilaktikai ir gydymui.

Tyrimai rodo, kad omega-3 riebalų rūgštys gali turėti tiek apsauginį, tiek terapinį poveikį akių sveikatai.

Omega-6 ir omega-3 santykis

Omega-6 ir omega-3 santykis kraujyje lemia omega-3 riebalų rūgščių veiksmingumą. Padidėjęs omega-6 riebalų rūgščių kiekis turi uždegiminį poveikį organizmui, kuris gali skatinti ligų vystymąsi. Tačiau mažesnis nei 3:1 santykis turi priešuždegiminį ir apsauginį poveikį.

Apsauginis omega-3 poveikis

Tyrimai su AMD sergančiais pacientais parodė, kad omega-6 ir omega-3 santykis jų kraujyje buvo žymiai didesnis nei žmonių, kurie neturėjo AMD. AMD sergančių pacientų kraujo rodikliai parodė, kad omega-3 riebalų rūgščių eikozapentaeno rūgšties (EPA) ir dokozaheksaeno rūgšties (DHA) koncentracijos kraujyje buvo labai mažos. AMD paciento koncentracijos kraujo plazmoje vidutinė vertė buvo 8,92 μg / ml EPA, o DHA – 12,80 μg / ml. Sveikiems pacientams vidutinė EPA vertė buvo 13,1 μg / ml, o DHA – 22,58 μg / ml. Tuo pačiu, išmatuotos omega-6 riebalų rūgščių arachidono rūgšties vertės buvo žymiai padidėjusios AMD sergantiems pacientams. AMD sergančių pacientų vidutinė vertė buvo 148,84 μg / ml ir sveikų asmenų – 95,57 μg / ml.

Esminės omega-3 riebalų rūgštys, be kita ko, turi priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį organizmui ir gali užkirsti kelią įvairių ligų vystymuisi. Omega-3 riebalų rūgštys, kurių daugiausia yra žuvyje ir riešutuose, pavyzdžiui, dokozaheksaeno rūgštis (DHA), turi dar vieną svarbų poveikį. DHA yra vienas iš svarbiausių neuronų ląstelių membranos komponentų, t. y. nervų ląstelės smegenyse, taigi ir tinklainėje. Taigi šioms ląstelėms DHA yra kažkas panašaus į namo plytas. Jei organizme yra pakankamai šios riebiosios rūgšties, tai naudinga visiems smegenyse ir akyse vykstantiems procesams. Įvairūs tyrimai rodo, kad paros omega-3 riebalų rūgščių suvartojimas gali sumažinti AMD vystymąsi.

Taigi omega-3 riebalų rūgštys gali būti kaip apsauginis veiksnys nuo AMD. AMD atsiradimo riziką gali sumažinti jūrinės kilmės omega-3 riebalų rūgštis EPA ir DHA, kurių daugiausia yra riebiose jūros žuvyse ir dumbliuose, vartojimas. Riebalų rūgštis DHA taip pat yra svarbus tinklainės ląstelių komponentas. Jis tiekiamas iš kraujo per pigmento epitelio sluoksnį. Be to, pigmento epitelio sluoksnis dėl galimybės sintetinti DHA iš EPA atlieka reguliavimo funkciją. AMD atveju šis tiekimas ir reguliavimas yra sutrikę, todėl ląstelės suyra.

Omega-3 riebalų rūgštys EPA ir DHA gali padidinti pigmento epitelio sluoksnio ląstelių gyvybingumą ir apsaugoti nuo oksidacinio streso, kurį sukelia AMD dėl savo antioksidacinio poveikio. Dėl jų gebėjimo pažaboti patologinę kraujagyslę tinklainėje taip pat gali būti slopinamas kraujagyslių dauginimasis.

Fazit

Eine ausreichende Versorgung mit marinen Omega-3-Fettsäuren kann in der Prävention die Zellen der Netzhaut schützen und widerstandsfähiger gegen oxidativen Stress machen. Bei einer schon bestehenden AMD können sie als Therapie begleitende Maßnahme den Krankheitsverlauf verlangsamen und somit den fortschreitenden Verlust der Sehfunktion eindämmen. Jei turite klausimų ar prašymų, susisiekite su mumis el. paštu post@norsan.de arba telefonu +49 555 788 990.

Prekė įdėta į krepšelį.
0 elementai - 0,00