Straipsnyje „Depresija ir maistinės medžiagos“, paskelbtame 2016 m. sausio mėn Med. Dr. Volker Schmiedel internetiniame puslapyje iškeltas klausimas, ar tokios maistinės medžiagos kaip omega-3 ir vitaminas D teigiamai veikia blogą nuotaiką ir depresiją.
Straipsnio santrauka
Faktai apie depresiją
- kas antras vokietis išgyvena bent vieną depresijos etapą savo gyvenime
- kas dešimtas žmogus kasmet patiria depresijos fazę
- kas penkta depresijos fazė sukelia lėtinę depresiją
- kas trečias asmuo, kurio depresijos epizodas netampa lėtinis, per dvejus metus atsinaujina
Depresijos dažnis nuolat auga.
Ar Omega-3 riebalų rūgštys gali padėti sergant depresija?
Daugelis tyrimų atsako teigiamai į šį klausimą dėl akivaizdžių rezultatų:
- Apžvalginis straipsnis parodė aiškų ryšį tarp didelio kiekio žuvies suvartojimo ir retesnės depresijos bei nerimo būsenos.
- Kontroliuojamas, atsitiktinių imčių ir dvigubai aklas intervencijos tyrimas su pacientais, kuriems diagnozuota depresija, parodė, kad žuvų taukai jau po keturių savaičių reikšmingai palaiko antidepresanto citalopramo poveikį.
Net vien žuvų taukų vartojimas gali padėti išvengti depresijos be antidepresantų, kaip parodė šis tyrimas:
- Tyrimas buvo atliktas su pacientais, kurie buvo laikomi atspariais terapijai. T.y. pacientai anksčiau nereagavo į vaistų terapiją. Tyrimo metu tiriamieji kasdien gaudavo po 3 g omega-3 (kas atitinka 1,5 valgomojo šaukšto / 1,5 arbatinio šaukštelio). Jų depresijos lygis normalizavosi per keturias savaites.
Remiantis tyrimais, omega-3 riebalų rūgštys gali teigiamai paveikti depresiją. Ligoms, turinčioms tikėtiną ar įrodytą omega-3 poveikį (pvz., Esant širdies aritmijai, reumatui ir depresijai), be įprastinės terapijos, Dr. Schmiedelis savo pacientams rekomenduoja aukštos kokybės žuvų taukus , kurių grynas omega-3 kiekis yra apie 2 g per parą.
Ar vitaminas D gali padėti ir nuo depresijos?
Ryšys tarp depresijos ir arteriosklerozės (vadinamasis „arterijų sukalkėjimas“) buvo žinomas jau seniai.
Vienas tyrimas parodė, kad dėl mažo vitamino D kiekio padidėjo rizika susirgti naujo tipo depresija. (Redaktoriaus pastaba. Vitaminą D gamina pats organizmas nuo saulės spindulių. Mūsų platumose, ypač žiemą, vargu ar įmanoma pasigaminti pakankamai vitamino D iš saulės šviesos. Tuo tarpu pakankamas vitamino D kiekis yra būtinas, nes jis dalyvauja daugelyje reguliavimo procesų žmogaus kūne.)
Kitas intervencinis tyrimas (eksperimentinis tyrimas) ištyrė 441 depresija sergančio paciento depresijos apimties ir vitamino D lygio ryšį. Jei tiriamųjų vitamino D lygis buvo didesnis nei 75 Becko depresijos skalė (t. y. depresijos mastas) buvo mažesnis nei esant vitamino D lygiui, kuris buvo mažesnis nei 75. Vėliau kas savaitę vartojant 20 000 arba 40 000 TV, depresijos rodiklis dar labiau pagerėjo, palyginti su vitamino D nevartojimu.
Praktinis 51 metų paciento depresijos pavyzdys
Keletą metų Ute G. sirgo depresija ir jau buvo gydoma vaistais kaip psichoterapijos dalis. Tačiau ji nebuvo patenkinta gydymu citalopramu, nes vis dar jautėsi prislėgta. Tačiau dėl šalutinio poveikio ji nenorėjo didinti dozės.
Dr. Schmiedelis atliko išsamią mitybos diagnostiką ir nustatė kalio, magnio, vitamino B6, cinko ir vitamino D trūkumus. Individualiai pritaikius šias maistines medžiagas, Ute G. parodė akivaizdų simptomų pagerėjimą ir citalopramą vartojo tik kas dvi dienas.
Po dvejų metų pacientė norėjo visiškai nutraukti vaisto vartojimą. Nutraukus vaisto vartojimą jos nuotaika ir miegas išliko geri, tačiau ji jautėsi nerami. Tada gydytojas jai rekomendavo kasdien vartoti1 valgomąjį šaukštą omega-3, nes omega-3 veikia autonominę nervų sistemą. Pacientė pranešė apie subjektyvų pagerėjimą po kelių mėnesių, tačiau dar nemanė, kad poveikis yra idealus. Tada gydytojas rekomendavo atlikti Omega-3 rūgščių analizę.
Jos individualus omega-6/3 santykis buvo 5,95 (didesnis nei vidutinis, palyginti su įprasta populiacija, bet per didelis, palyginti su optimalia verte 2,5). Rekomenduota padidinti omega-3 riebalų rugščių 1 valgomuoju šaukštu bei vartoti daugiau riebios žuvies.
Paskutinio patikrinimo metu visų gyvybiškai svarbių medžiagų, kurių anksčiau trūko, kiekis buvo idealus. Omega-6/3 santykis taip pat buvo beveik optimalus – 3,29. Be to, kelis mėnesius Ute G. jautėsi geriau, nei per pastaruosius dešimt metų.
Išvada
Vartojant reikiamas maistines medžiagas, galima išvengti daugelio depresijos rūšių, o kartu su psichotropiniais vaistais galima pasiekti ir išlaikyti greitesnį psichologinį stabilumą. Visų pirma, omega-3 ir vitaminas D gali žymiai ir sėkmingai palaikyti depresijos terapiją dėl teigiamo jų poveikio organizmui. Vien omega-3 vartojimas taip pat gali padėti nuo depresijos.
Vis dėlto psichotropinių vaistų sumažinimas ar nutraukimas turėtų būti derinamas su gydančiu psichoterapeutu.
Med. Dr. Volkeris Schmiedelis yra fizinės ir reabilitacinės medicinos specialistas dirbantis Paramed ambulatorijoje Šveicarijoje.
Visą straipsnį galite perskaityti čia: https://www.dr-schmiedel.de/depression-nahrstoffe/
NORSAN Omega-3 aliejus
Turtingas EPA ir DHA
Omega-3 Total
Natūralūs žuvų taukai iš laukinės žvejybos, 2.000 mg Omega-3 dienos dozėje (1 valgomasis šaukštas).
Omega-3 Vegan
Augalinės kilmės aliejus gautas tvarios augalininkystės būdu, 2.000 mg Omega-3 dienos dozėje (1 arbatinis šaukštelis).