Veganiška dieta – svarbiausios maistinės medžiagos

Kaip ir bet kokioje mitybos sistemoje, taip ir veganiškoje, kai atsisakoma gyvūninės kilmės produktų, yra maistinių medžiagų, kurių faktinis suvartojimas yra mažesnis nei rekomenduojamas.

Taip gali atsitikti dėl prasto maistinių medžiagų pasisavinimo arba mažo tam tikrų maistinių medžiagų vartojimo. Tokios medžiagos  vadinamos „kritinėmis maistinėmis medžiagomis“.

Įprastoje mityboje tokios medžiagos kaip skaidulos, vitaminai C ir E bei  folio rūgštis yra vienos iš svarbiausių maistinių medžiagų. Daliai gyventojų taip pat labai aktualus vitamino B12 ir geležies vartojimas.

Veganiškos dietos atveju ypatingo dėmesio nusipelno mineralai, tokie kaip geležis, cinkas, vitaminai B12 ir riboflavinas (vitaminas B2) bei pakankamas Omega-3 riebalų rūgščių kiekis. Bet kuri mitybos sistema gali iššaukti jodo, vitamino D bei kalcio trūkumą.

Potencialiai svarbių maistinių medžiagų apžvalga

Viena iš dažniausiai minimų kritinių maistinių medžiagų veganų dietoje yra vitaminas B12. Taip yra todėl, kad pakankamai, taip reikalingo vitamino B12, yra tik gyvūninės kilmės maiste.

Kitos medžiagos, tokios kaip vitaminas D, baltymai, kalcis, jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys, vitaminas B2, jodas, cinkas, selenas ir geležis taip pat gali būti kritinės veganiškoje mitybos sistemoje.

Proteinai/baltymai

Mitybos piramidėje baltymai užima labai svarbią vietą. Iš esmes, augalinė mityba gali užtikrinti pakankamą baltymų kiekį, tačiau tam reikia į mitybą įtraukti pakankamą kiekį produktų, turinčių baltymų. Pavyzdžiui, baltymų yra rėžiukuose (84% baltymų) ir pupelėse (58%).

Kalcis

Kalcis taip pat yra maistinė medžiaga, kurią galima gauti iš augalinės kilmės produktų. Jei valgote daug žalių daržovių, tokių kaip brokoliai, lapiniai kopūstai ir rukola, taip pat ankštinių daržovių, galite lengvai pasiekti rekomenduojamą 1000 miligramų per dieną kiekį.

Sojos produktai (pvz., Tofu) taip pat yra geras kalcio šaltinis.

Taip pat galite rinktis mineralinį vandenį, kuriame gausu kalcio (150 miligramų kalcio litre).

Geležis

Būnant veganu neįmanoma patenkinti geležies paros poreikio – 10–15 miligramų. Augaliniai geležies šaltiniai daugiausia yra ankštiniai augalai, pilni grūdai, riešutai, sėklos ir kai kurios daržovės, pavyzdžiui, burokėliai.

Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims geležies poreikis yra ypač padidėjęs, todėl joms labai svarbu tinkamai apsirūpinti geležimi bei  prireikus vartoti geležies papildus.

Kaip ir dėl kitų svarbių maistinių medžiagų, rekomenduojame pasikalbėti su gydytoju ir, jei reikia, atlikti kraujo tyrimą.

Norint pagerinti augalinės geležies pasisavinimą, reikėtų valgyti ir maistą, kuriame yra vitamino C. Jo dėka geležies pasisavinimą galite padidinti dešimteriopai.

Omega-3 riebalų rūgštys

Omega-3 riebalų rūgščių trūksta beveik visiems dėl paskutiniais dešimtmečiais pasikeitusios mitybos. Veganams bei vegetarams jos trūksta ypač. Tai „sveikieji riebalai“, kurių žmogaus organizmas pats negamina. Omega-3 poveikis organizmui labai platus, nes šios rūgštys įeina į kiekvienos ląstelės membranų sudėtį. Jos mažina kraujospūdį, plečia kraujagysles ir stiprina imuninę sistemą, stiprina nervų sistemą bei gerina akių sveikatą. Be to gali padėti apsisaugoti nuo daugybės ligų, tame tarpe ir vėžio.

Svarbiausios yra šios Omega-3 riebalų rūgštys:

keyboard_arrow_up