Prof. Dr. Clemens von Schacky straipsnio santrauka

Straipsnyje „Omega-3 riebalų rūgštys – suspindėk profesionaliame sporte!“ – prof. Dr. Clemenso von Schacky pasirodžiusiame sporto gydytojo laikraštyje aptariamas teigiamas omega-3 riebalų rūgščių poveikis dalyvaujantiems sporto varžybose. Žemiau mes jums pateikiame staipsnio santrauką.

Tiek Vokietijoje, tiek JAV pasprofesionalius sportininkus galima aptikti mažą omega-3 riebalų rūgščių kiekį. „HS-Omega-3 Index®“ metodas buvo naudojamas analizuoti, koks svarbių jūrinių omega-3 riebalų rūgščių eikozapentaeno rūgšties (EPA) ir dokozaheksaeno rūgšties (DHA) lygis yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Pasirodė, kad optimaliu laikomas 8–11% diapazonas yra gerokai mažesnis už sportininkų vidurkį.

Teigiamas omega-3 poveikis raumenims, širdžiai ir sąnariams

Omega-3 poveikis raumenims:

Įvairiuose intervenciniuose tyrimuose buvo tiriamas omega-3 riebalų rūgščių poveikis vartojant jas prieš fizinę veiklą, galinčią sukelti raumenų skausmus. Buvo nustatyta, kad omega-3 sumažina ar net užkerta kelią raumenų skausmui. Nustatyta, kad ne tik padidėja raumuo, bet ir sumažėjo reikalinga tam jėga, kuri paprastai siejama su skaudančiais raumenimis.
Panašus poveikis taip pat gali būti įrodytas suvartojus vieną omega-3 dozę. Tai rodo britų futbolininkų duomenys. Taip pat įrodyta, kad didelis omega-3 riebalų rūgščių kiekis organizme padeda sumažinti su amžiumi susijusį raumenų masės mažėjimą.

Omega-3 poveikis širdžiai:

Profesionaliems sportininkams yra didesnė staigios mirties rizika dėl širdies ir kraujagyslių ligų lyginant su vidutinio gyventojo. Esant žemam jūrinės kilmės omega-3 riebalų rūgščių EPA ir DHA lygiui, staigios mirties tikimybė dėl širdies yra 10 kartų didesnė nei esant aukštam omega-3 lygiui.

Atliekant intervencinį tyrimą, kuriame dalyvavo pacientai, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, galima įrodyti, kad vartojant omega-3 sumažėja staigios mirties tikimybė pacientams, sergantiems koronarine širdies liga.

Omega-3 poveikis sąnariams:

EPA ir DHA priešuždegiminis poveikis taip pat gali būti atsakingas už reikšmingą reumatoidiniu artritu sergančių pacientų skausmo ir kitų simptomų malšinimą, kurį galima užfiksuoti metaanalizėse. Išsamesnį tyrimą galima rasti dėl kačių ir šunų artrito. Abiejų gyvūnų rūšių judėjimo skausmą galima sumažinti skiriant šias jūrines omega-3 riebalų rūgštis.

Žmonėms didelis EPA ir DHA kiekis taip pat pagreitina gijimo procesą (pavyzdžiui, po kelio operacijos). Tačiau, tai dar nėra sistemingai ištirta.

 

Didžioji depresija

Profesionaliems sportininkams yra didesnė tikimybė susirgti sunkia depresija nei vidutiniškai. Kuo didesnis omega-3 kiekis raudonuosiuose kraujo kūneliuose, tuo mažesnė sunkios depresijos tikimybė. Keletas metaanalizių patvirtina, kad vien EPA ir DHA vartojimas kartu su įprasta psichiatrine terapija yra veiksmingas sunkios depresijos prevencijai ir gydymui. Didelė riebalų rūgščių EPA dalis taip pat padidina poveikį, o tai rodo priešuždegiminius veiksmingumo aspektus. Dėl šios priežasties omega-3 riebalų rūgštys EPA ir DHA rekomenduojamos gydant didelę depresiją.

 

Sportininkų pažinimo funkcijos ir smegenų pažeidimai

Trauminis smegenų pažeidimas dažniau pasireiškia tokiose sporto šakose kaip futbolas ar amerikietiškas futbolas. Tai dažniausiai sukelia struktūrinius smegenų pažeidimus, kurie gali sumažinti smegenų efektyvumą. Yra žinoma, kad sudėtingos smegenų funkcijos ir smegenų struktūros aspektai, tokie kaip atminties išlaikymas, yra susiję su EPA ir DHA kiekiu raudonuose kraujo kūneliuose. Pavyzdžiui, atlikus keturių savaičių trukmės moterų futbolo žaidėjų Ispanijos aukščiausioje lygoje tyrime buvo galima įrodyti, kad efektyvumas, tikslumas ir reakcijos laikas pagerėjo vartojant 3,5 g EPA ir DHA per dieną, lyginant su placebo grupe.

Kognityvinių funkcijų, tokių kaip atmintis, abstraktus mąstymas ir kitos sudėtingos smegenų funkcijos, intervencinių tyrimų metu rezultatai taip pat buvo teigiami vartojant daugiau kaip 800 mg DHA per parą. Todėl galima daryti prielaidą, kad sportuojančiųjų pažintinėms funkcijoms, kurios įtakojamos pasikartojančių trauminių smegenų pažeidimų, naudingas didelis EPA ir DHA lygis.

 

EPA ir DHA šaltiniai ir dozės

Skumbrėse, lašišose, tunuose ir kitose šalto vandens žuvyse ypač daug omega-3 riebalų rūgščių EPA ir DHA. Vis dėlto reikėtų pažymėti, kad plėšriosios žuvys, tokios kaip tunas, yra maisto grandinės pabaigoje ir taip per savo gyvenimą absorbuoja daug sunkiųjų metalų ir toksinų. Todėl nerekomenduojama dažnai vartoti šių rūšių žuvų.

Ūkyje auginamose žuvyse yra vis mažiau omega-3, kadangi pašaruose vis mažiau omega-3, tačiau laukinėse žuvyse riebalų yra mažiau, nes jos daug juda. Jei norite suvartoti tam tikrą EPA ir DHA dozę per dieną, lieka tik papildai Žuvų aliejaus-produktai, kurių sudėtyje yra reikiamas kiekis omega-3 arba augaliniaiDublių aliejai kaip alternatyva veganams. Toksinai ir kitos priemaišos yra kruopščiai išvalomos gamybos proceso metu.

Siekiant užtikrinti optimalų omega-3 riebalų rūgščių įsisavinimą organizme, omega-3 papildus visada reikia vartoti kartu su pagrindiniu valgiu arba riebiu maistu. Šis procesas suaktyvina riebalų virškinimą ir padidina biologinį prieinamumą. Norint pakelti omega-3 indeksą iki tikslinio 8–11% intervalo, paprastai reikia ne daugiau kaip 5 g omega-3 (EPA ir DHA) per dieną.

Išvada

Vidutinis sportininkų omega-3 indeksas yra gerokai žemesnis už tikslinį 8–11% intervalą. Tai lemia ne tik gyvenimo trukmės sumažėjimą, bet ir dėl sumažėjusias raumenų, širdies ir kraujagyslių sistemos, smegenų ir kitų organų, kurios patiria įtampą varžybose, funkcijas.

Iki 5 g EPA ir DHA suvartojimas per parą, siekiant padidinti omega-3 indeksą, norint pasiekti tikslinę ribą, yra nekenksmingas ir gerai toleruojamas. Po maždaug 3–4 mėnesių indeksą reikia patikrinti atlikus riebalų rūgščių testą ir, jei reikia, koreguoti dozę.

Esant pakankamai aukštam omega-3 lygiui, sportininkai gali išvengti rimtų pasekmių, tokių kaip staigi mirtis dėl širdies ir kraujagyslių ligų ar sunki depresija. Be to, galima optimizuoti raumenų ir smegenų funkciją ir sulėtinti abiejų organų senėjimo procesą.

 

Prof. Dr. Clemensas von Schacky buvo vyriausiasis kardiologijos gydytojas Sankt Hubertus medicinos parke ir vadovauja Miuncheno universiteto LMU prevencinei kardiologijai. Jis yra kardiologijos srities ekspertas ir yra tiesiogiai susijęs su omega-3 riebalų rūgščių sritimi specialistų grupėse.

 

Jei jus domina originalus straipsnis “Omega-3 riebalų rūgštys – suspindėk profesionaliame sporte!” Clemens von Schacky, susisiekite su mumis el. Paštu post@norsan.de arba telefonu +49 30 555 788 990 ir mes mielai jums atsiųsime straipsnį.

keyboard_arrow_up