OMEGA-3

OMEGA-3

Omega-3 riebalų rūgštys ir jų poveikis mūsų sveikatai

Kas yra Omega-3 riebalų rūgštys, koks jų poveikis sveikatai, kokie maisto produktai turi Omega-3 ir ką reiškia Omega-6/Omega-3 santykis?
Visus atsakymus rasite žemiau.

grade

Kas yra Omega-3 riebalų rūgštys?

Omega-3 riebalų rūgštys yra polinesočiųjų riebalų rūgščių dalis. Skirtingai nuo sočiųjų riebalų rūgščių, organizmas negali jų pasigaminti pats, todėl jos turi būti gaunamos su maistu. Kadangi Omega-3 riebalų rūgštys yra gyvybiškai svarbios mūsų organizmui, jos dar vadinamos nepakeičiamosiomis riebalų rūgštimis.

Yra keletas Omega-3 riebalų rūgščių rūšių. Jos daugiausia skiriasi savo chemine struktūra ir kilme.

Tarp svarbiausių riebalų rūgščių yra:

  • eikozapentaeno rūgštis EPR  (EPA)
  • dokozaheksaeno rūgštis DHR (DHA)
  • alfa-linoleno rūgštis (ALA)

Augalinės Omega-3 riebalų rūgštys

Die pflanzliche Omega-3-Fettsäure ALA ist vor allem in Leinsamen, Chiasamen und Walnüssen enthalten

Augalinė Omega-3 riebalų rūgštis ALA (alfa-linoleno rūgštis) daugiausia randama linų ir chia sėklose bei riešutuose, augaliniuose aliejuose, tokiuose kaip linų sėmenų aliejus, chia aliejus, graikinių riešutų ir rapsų aliejus.

Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys

Die marinen Omega-3-Fettsäuren EPA und DHA sind vorrangig in fettem Fisch, Krill und Algen enthalten

Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys EPR (eikozapentaeno rūgštis) ir DHR (dokozaheksaeno rūgštis) daugiausia randamos jūriniuose produktuose, tokiuose kaip kriliai, vėžiagyviai ir dumbliai.

Skirtumas tarp jūrinės ir augalinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių

Ne visos Omega-3 yra vienodos!

Daugybė tyrimų patvirtina teigiamą jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių EPR (EPA) ir DHR (DHA) poveikį sveikatai. Teigiamas augalinės Omega-3 riebalų rūgšties ALA poveikis iki šiol buvo įrodytas tik moksliškai.

Organizmas riebalų rūgštį ALA gali paversti Omega-3 riebalų rūgštimis EPR (EPA) ir DHR (DHA), tačiau konvertavimo (pavertimo) koeficientas yra labai mažas – vidutiniškai tik nuo 0,5 iki 10%. Be to jis labai skiriasi kiekvienam asmeniui, priklausomai nuo įvairių veiksnių (pvz.: amžiaus, lyties, svorio ir metabolizmo).

Augalinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys, gaunamos iš linų sėmenų aliejaus ir kitos, papildo jūrines Omega-3 riebalų rūgštis iš žuvų ir dumblių, bet, deja, jų nepakeičia!

Omega-3 riebalų rūgščių EPR (EPA) ir DHR (DHA) poveikis

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) pateikė teigiamą nuomonę dėl jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių EPR ir DHR.
EFSA patvirtino šį teigiamą poveikį:

Omega-3 ist gut für die Gesundheit des Herzens

Omega-3 poveikis širdies funkcijai

Širdis yra vienas pagrindinių žmogaus kūno organų. Kraujo tekėjimas ir ląstelių metabolizmas yra svarbiausi širdies sveikatos veiksniai. Įrodyta, kad pakankamas Omega-3 riebalų rūgščių vartojimas daro teigiamą įtaką šiems veiksniams.

EPR (EPA) ir DHR (DHA) prisideda prie normalios širdies funkcijos. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas kai per parą suvartojama mažiausiai 250 mg EPR ir DHR.

Omega-3 ist gut für die Augen und das Sehen

Omega-3 poveikis regėjimui

Žmogaus akies ląstelėse yra ypač didelė Omega-3 riebalų rūgščių dalis. Daugybė tyrimų parodė, kad mitybos papildymas Omega-3 riebalų rūgštimis teigiamai veikia regėjimą.

DHR padeda palaikyti normalų regėjimą. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas, kai per parą suvartojama mažiausiai 250 mg DHR.

Omega-3 ist gut für das Gehirn, Denkleistung und das Gedächtnis

Omega-3 poveikis smegenims

Smegenys didžiąja dalimi yra sudarytos iš nesočiųjų riebalų rūgščių. Naujausi tyrimai rodo glaudų ryšį tarp Omega-3 riebalų rūgščių suvartojimo ir smegenų funkcijų pagerėjimo.

DHR prisideda prie normalios smegenų funkcijos palaikymo. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas, kai per parą suvartojama mažiausiai 250 mg DHA.

Omega-3 ist gut in der Schwangerschaft für die Entwicklung des Fötus

Omega-3 poveikis nėštumo metu

Motinos vartojamas DHR prisideda prie normalaus vaisiaus ir žindomo kūdikio akių ir smegenų vystymosi. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas vartojant ne mažiau kaip 200 mg kartu su suaugusiajam rekomenduojama paros doze (t. y. mažiausiai 250 mg DHR ir EPR).

Omega-3 ist gut für die Entwicklung von Babys

Omega-3 poveikis kūdikiams

DHR vartojimas kūdikių mišinėliuose ir kitame kūdikių maiste padeda normaliam regėjimo vystymuisi iki 12 mėnesių amžiaus. EFSA duomenimis, poveikis yra naudingas, jei suvartojama 100 mg DHR per parą.

Omega-6 ir Omega-3 santykis

Ein ausgeglichenes Omega-3 und Omega-6-Verhältnis ist wichtig für die Gesundheit

Mūsų organizmui reikia Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių. Nors abi riebalų rūgštys turi labai panašią cheminę struktūrą, jos veikia priešingai. Omega-3 riebalų rūgštys mažina uždegiminius procesus organizme, Omega-6 riebalų rūgštys – skatina uždegimo vystymąsi. Todėl mūsų organizmui reikalinga Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių pusiausvyra.

Omega-3 ir Omega-6 pusiausvyros sutrikimas gali sukelti lėtinius uždegimus organizme, kurie gali skatinti tam tikras ligas. Netinkamas Omega-6/Omega-3 santykis yra viena iš lėtinio uždegimo organizme priežasčių.

Omega-3 trūkumas

Šiais laikais Omega-3 ir Omega-6 santykis labai dažnai išbalansuotas

Nuo akmens amžiaus mūsų mityba užtikrino tinkamą pusiausvyrą tarp dviejų riebalų rūgščių. Mūsų mitybos įpročių pokyčiai nuo septintojo dešimtmečio (perdirbto maisto ir pramoniniu būdu paruoštų patiekalų vartojimas, pramoniniuose ūkiuose auginamų gyvūnų mėsos vartojimas, didesnis pigių augalinių aliejų vartojimas ir kt.) turėjo įtakos neigiamam Omega-6/Omega-3 santykiui.

Šiandien vidutinis gyventojų Omega-6 ir Omega-3 santykis yra maždaug 15:1. Tai reiškia, kad mes suvartojame 15 kartų daugiau Omega-6 nei Omega-3! Jaunų žmonių iki 25 metų santykis yra net 25:1, ir tai nenuostabu. Jei pažiūrėtume atidžiau, pamatytume, kad jaunų žmonių meniu retai būna žuvies, tuo tarpu populiarėja greitai paruoštas maistas ir saldūs bei pikantiški užkandžiai.

Rekomenduojamas Omega-6 ir Omega-3 santykis yra 2,5:1

Būtent dėl šios priežasties taip dažnai rekomenduojama papildomai vartoti Omega-3 riebalų rūgštis papildomai. Norsan Omega-3 aliejus vartoti paprasta dėl jų puikaus skonio ir kvapo.

Kokios Omega-6 riebalų rūgščių pertekliaus pasekmės?

Omega-6 riebalų rūgštys taip pat yra nepakeičiamųjų riebalų rūgščių dalis, todėl ir jos turi būti gaunamos su maistu, tačiau dauguma žmonių suvartoja daug daugiau Omega-6 riebalų rūgščių nei Omega-3 riebalų rūgščių.

Dėl Omega-6 uždegiminio poveikio šis riebalų rūgščių disbalansas gali pakenkti sveikatai. Ekspertai mano, kad didelę dalį civilizacijos ligų, tokių kaip infarktus ir insultus, taip pat astmą, reumatą ir atopinį dermatitą, galima priskirti lėtiniams uždegimams, kuriuos sukelia Omega-6 riebalų rūgščių perteklius.

Maistas, kuriame gausu Omega-6

Maisto produktai, kuriuose gausu Omega-6 riebalų rūgščių yra stambių gyvulininkystės ūkių mėsa, perdirbti mėsos gaminiai, greitas maistas, perdirbti pieno produktai (tokie kaip sūris ir sviestas). Vištų kiaušiniai taip pat turi daug Omega-6 riebalų rūgščių.

Didelis Omega-6 kiekis gyvulių pašaruose daugiausia susijęs su padidėjusiu koncentruotų ir nebrangių pašarų naudojimu stambiuose ūkiuose. Per dieną mes suvartojame didelį Omega-6 kiekį, nes Omega-6, kurią stambių ūkių gyvūnai suvartoja per pašarus, vėliau atsiduria mūsų lėkštėje.

Pridėkime dar saulėgrąžų aliejaus, sojų pupelių aliejaus ir margarino naudojamą daugelyje pramoninių maisto produktų, kuriuose taip pat yra didelis Omega-6 kiekis. Šie augaliniai aliejai taip pat naudojami gaminant maistą daugelyje namų ūkių.

Maistas, kuriame gausu Omega-3

Geriausias Omega-3 šaltinis yra žuvies taukai, gaunami iš riebios jūrinės žuvies, tokios kaip silkė, skumbrė, lašiša, sardinės ar ančiuviai ir jūros dumbliai. Žuvys gauna Omega-3 maitindamosi dumbliais, todėl būtina žinoti, ką valgo žuvys. Pavyzdžiui, laukinėse žuvyse yra daug Omega-3, nes jos daugiausia maitinasi dumbliais, krevetėmis ir mažais krabais.

Ūkiuose auginamose žuvyse Omega-3 riebalų rūgščių kiekis yra daug mažesnis, nes jų racioną sudaro sojos pupelės ir grūdai. Joms taip pat duodami žuvies likučiai, tačiau dažniausiai jie jau yra perdirbti taip, kad juose Omega-3 nebėra. Dėl šios priežasties ūkiuose auginamose žuvyse yra daug mažiau Omega-3 nei laukinėse žuvyse.

Linų sėmenų aliejuje, chia aliejuje ir graikinių riešutų aliejuje taip pat yra ypač didelė Omega-3 riebalų rūgščių koncentracija. Tačiau tai yra augalinė riebalų rūgštis ALA, kurią organizmas turi paversti į EPR ir DHR rūgštis, kad galėtų pasisavinti. O tai padaryti sunku.

Omega-6 Lebensmittel_Wurstwaren und Fleisch ist reich an Omega-6-Fettsäuren

Užkandžiai

Omega-6 Lebensmittel_Milchprodukte wie Frischkäse und Weichkäse sind reich an Omega-6-Fettsäuren

Pieno produktai

Omega-6 Lebensmittel_Sonnenblumenöl ist reich an Omega-6-Fettsäuren

Saulėgrąžų aliejus

Omega-3 Lebensmittel_Lachs, Makrele, Sardinen andere Kaltwasserfische sind reich an Omega-3

Žuvis

EPR & DHR
Omega-3 Lebensmittel_Algen bzw. Mikroalgensind reich an Omega-3

Dumbliai

EPR & DHR
Omega-3 Lebensmittel_Leinöl ist reich an der pflanzlichen Omega-3-Fettsäure ALA

Linų sėmenų aliejus

ALA

Dienos Omega-3 poreikis

Kiek Omega-3 riebalų rūgščių turėtume vartoti?

Um das Omega-6-3-Verhältnis auszugleichen, sollten 2 g Omega-3 Pro Tag aus Fisch oder Omega-3 Öl eingenommen werden

Norint kompensuoti Omega-3 trūkumą ir subalansuoti Omega-6/Omega-3 santykį, rekomenduojama suvartoti 2000 mg Omega-3 riebalų rūgščių per parą . Tai įrodė daugybė mokslinių tyrimų bei daugiau nei 3000 atskirų analizių, atliktų bendradarbiaujant su svarbiausia Europos riebalų rūgščių matavimo laboratorija „Omegametrix®“, rezultatai.

Dienos Omega-3 poreikį galima patenkinti tiek vartojant žuvį ar jūros gėrybes, tiek vartojant maisto papildus. Tačiau, jei norite gauti 2000 mg Omega-3 per dieną, priklausomai nuo žuvies rūšies, jums reikėtų suvalgyti nuo 100 iki 3000 gramų riebios žuvies. Daugeliui žmonių toks didelis žuvų vartojimas yra neįmanomas ir netgi nerekomenduojamas dėl didėjančios jūrų ir vandenynų taršos.

Todėl reguliarus kokybiškų Omega-3 maisto papildų, kurių pagrindą sudaro žuvų taukai arba jūros dumblių aliejus, vartojimas yra puiki alternatyva žuvies valgymui. Pavyzdžiui, vartojant NORSAN “Omega-3 Total” žuvų taukus, pakanka vieno šaukšto per dieną, kad būtų patenkintas Omega-3 paros poreikis t.y. 2000 mg.

O siekiant didesnio efektyvumo, rekomenduojama sumažinti maisto produktų, kuriuose gausu Omega-6 vartojimą.

Omega-3 Dosierung_Der Tagesbedarf an Omega-3 liegt bei 2 g Omega-3 pro Tag

Omega-3 riebalų rūgščių poveikis mūsų sveikatai

Kas yra Omega-3 riebalų rūgštys, koks jų poveikis sveikatai, kokie maisto produktai turi Omega-3 ir ką reiškia Omega-6/Omega-3 santykis?
Visus atsakymus rasite žemiau.

grade

Kas yra Omega-3 riebalų rūgštys?

Omega-3 riebalų rūgštys yra polinesočiųjų riebalų rūgščių dalis. Skirtingai nuo sočiųjų riebalų rūgščių, organizmas negali jų pasigaminti pats, todėl jos turi būti gaunamos su maistu. Kadangi Omega-3 riebalų rūgštys yra gyvybiškai svarbios mūsų organizmui, jos dar vadinamos nepakeičiamosiomis riebalų rūgštimis.

Yra keletas Omega-3 riebalų rūgščių rūšių. Jos daugiausia skiriasi savo chemine struktūra ir kilme.

Tarp svarbiausių riebalų rūgščių yra:

  • eikozapentaeno rūgštis EPR  (EPA)
  • dokozaheksaeno rūgštis DHR (DHA)
  • alfa-linoleno rūgštis (ALA)

Augalinės Omega-3 riebalų rūgštys

Die pflanzliche Omega-3-Fettsäure ALA ist vor allem in Leinsamen, Chiasamen und Walnüssen enthalten

Augalinė Omega-3 riebalų rūgštis ALA (alfa-linoleno rūgštis) daugiausia randama linų ir chia sėklose bei riešutuose, augaliniuose aliejuose, tokiuose kaip linų sėmenų aliejus, chia aliejus, graikinių riešutų ir rapsų aliejus.

Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys

Die marinen Omega-3-Fettsäuren EPA und DHA sind vorrangig in fettem Fisch, Krill und Algen enthalten

Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys EPR (eikozapentaeno rūgštis) ir DHR (dokozaheksaeno rūgštis) daugiausia randamos jūriniuose produktuose, tokiuose kaip kriliai, vėžiagyviai ir dumbliai.

Skirtumas tarp jūrinės ir augalinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių

Ne visos Omega-3 yra vienodos!

Daugybė tyrimų patvirtina teigiamą jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių EPR (EPA) ir DHR (DHA) poveikį sveikatai. Teigiamas augalinės Omega-3 riebalų rūgšties ALA poveikis iki šiol buvo įrodytas tik moksliškai.

Organizmas riebalų rūgštį ALA gali paversti Omega-3 riebalų rūgštimis EPR (EPA) ir DHR (DHA), tačiau konvertavimo (pavertimo) koeficientas yra labai mažas – vidutiniškai tik nuo 0,5 iki 10%. Be to jis labai skiriasi kiekvienam asmeniui, priklausomai nuo įvairių veiksnių (pvz.: amžiaus, lyties, svorio ir metabolizmo).

Augalinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys, gaunamos iš linų sėmenų aliejaus ir kitos, papildo jūrines Omega-3 riebalų rūgštis iš žuvų ir dumblių, bet, deja, jų nepakeičia!

Omega-3 riebalų rūgščių EPR (EPA) ir DHR (DHA) poveikis

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) pateikė teigiamą nuomonę dėl jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių EPR ir DHR.
EFSA patvirtino šį teigiamą poveikį:

Omega-3 ist gut für die Gesundheit des Herzens

Omega-3 poveikis širdies funkcijai

Širdis yra vienas pagrindinių žmogaus kūno organų. Kraujo tekėjimas ir ląstelių metabolizmas yra svarbiausi širdies sveikatos veiksniai. Įrodyta, kad pakankamas Omega-3 riebalų rūgščių vartojimas daro teigiamą įtaką šiems veiksniams.

EPR (EPA) ir DHR (DHA) prisideda prie normalios širdies funkcijos. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas kai per parą suvartojama mažiausiai 250 mg EPR ir DHR.

Omega-3 ist gut für die Augen und das Sehen

Omega-3 poveikis regėjimui

Žmogaus akies ląstelėse yra ypač didelė Omega-3 riebalų rūgščių dalis. Daugybė tyrimų parodė, kad mitybos papildymas Omega-3 riebalų rūgštimis teigiamai veikia regėjimą.

DHR padeda palaikyti normalų regėjimą. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas, kai per parą suvartojama mažiausiai 250 mg DHR.

Omega-3 ist gut für das Gehirn, Denkleistung und das Gedächtnis

Omega-3 poveikis smegenims

Smegenys didžiąja dalimi yra sudarytos iš nesočiųjų riebalų rūgščių. Naujausi tyrimai rodo glaudų ryšį tarp Omega-3 riebalų rūgščių suvartojimo ir smegenų funkcijų pagerėjimo.

DHR prisideda prie normalios smegenų funkcijos palaikymo. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas, kai per parą suvartojama mažiausiai 250 mg DHA.

Omega-3 ist gut in der Schwangerschaft für die Entwicklung des Fötus

Omega-3 poveikis nėštumo metu

Motinos vartojamas DHR prisideda prie normalaus vaisiaus ir žindomo kūdikio akių ir smegenų vystymosi. EFSA duomenimis, teigiamas poveikis jaučiamas vartojant ne mažiau kaip 200 mg kartu su suaugusiajam rekomenduojama paros doze (t. y. mažiausiai 250 mg DHR ir EPR).

Omega-3 ist gut für die Entwicklung von Babys

Omega-3 poveikis kūdikiams

DHR vartojimas kūdikių mišinėliuose ir kitame kūdikių maiste padeda normaliam regėjimo vystymuisi iki 12 mėnesių amžiaus. EFSA duomenimis, poveikis yra naudingas, jei suvartojama 100 mg DHR per parą.

Omega-6 ir Omega-3 santykis

Ein ausgeglichenes Omega-3 und Omega-6-Verhältnis ist wichtig für die Gesundheit

Mūsų organizmui reikia Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių. Nors abi riebalų rūgštys turi labai panašią cheminę struktūrą, jos veikia priešingai. Omega-3 riebalų rūgštys mažina uždegiminius procesus organizme, Omega-6 riebalų rūgštys – skatina uždegimo vystymąsi. Todėl mūsų organizmui reikalinga Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių pusiausvyra.

Omega-3 ir Omega-6 pusiausvyros sutrikimas gali sukelti lėtinius uždegimus organizme, kurie gali skatinti tam tikras ligas. Netinkamas Omega-6/Omega-3 santykis yra viena iš lėtinio uždegimo organizme priežasčių.

Omega-3 trūkumas

Šiais laikais Omega-3 ir Omega-6 santykis labai dažnai būna išbalansuotas

Nuo akmens amžiaus mūsų mityba užtikrino tinkamą pusiausvyrą tarp dviejų riebalų rūgščių. Mūsų mitybos įpročių pokyčiai nuo septintojo dešimtmečio (perdirbto maisto ir pramoniniu būdu paruoštų patiekalų vartojimas, pramoniniuose ūkiuose auginamų gyvūnų mėsos vartojimas, didesnis pigių augalinių aliejų vartojimas ir kt.) turėjo įtakos neigiamam Omega-6/Omega-3 santykiui.

Šiandien vidutinis gyventojų Omega-6 ir Omega-3 santykis yra maždaug 15:1. Tai reiškia, kad mes suvartojame 15 kartų daugiau Omega-6 nei Omega-3! Jaunų žmonių iki 25 metų santykis yra net 25:1, ir tai nenuostabu. Jei pažiūrėtume atidžiau, pamatytume, kad jaunų žmonių meniu retai būna žuvies, tuo tarpu populiarėja greitai paruoštas maistas ir saldūs bei pikantiški užkandžiai.

Rekomenduojamas Omega-6 ir Omega-3 santykis 2,5:1.

Būtent dėl šios priežasties taip dažnai rekomenduojama papildomai vartoti Omega-3 riebalų rūgštis papildomai. Norsan Omega-3 aliejus vartoti paprasta dėl jų puikaus skonio ir kvapo.

Kokios Omega-6 riebalų rūgščių pertekliaus pasekmės?

Omega-6 riebalų rūgštys taip pat yra nepakeičiamųjų riebalų rūgščių dalis, todėl ir jos turi būti gaunamos su maistu, tačiau dauguma žmonių suvartoja daug daugiau Omega-6 riebalų rūgščių nei Omega-3 riebalų rūgščių.

Dėl Omega-6 uždegiminio poveikio šis riebalų rūgščių disbalansas gali pakenkti sveikatai. Ekspertai mano, kad didelę dalį civilizacijos ligų, tokių kaip infarktus ir insultus, taip pat astmą, reumatą ir atopinį dermatitą, galima priskirti lėtiniams uždegimams, kuriuos sukelia Omega-6 riebalų rūgščių perteklius.

Maistas, kuriame gausu Omega-6

Maisto produktai, kuriuose gausu Omega-6 riebalų rūgščių yra stambių gyvulininkystės ūkių mėsa, perdirbti mėsos gaminiai, greitas maistas, perdirbti pieno produktai (tokie kaip sūris ir sviestas). Vištų kiaušiniai taip pat turi daug Omega-6 riebalų rūgščių.

Didelis Omega-6 kiekis gyvulių pašaruose daugiausia susijęs su padidėjusiu koncentruotų ir nebrangių pašarų naudojimu stambiuose ūkiuose. Per dieną mes suvartojame didelį Omega-6 kiekį, nes Omega-6, kurią stambių ūkių gyvūnai suvartoja per pašarus, vėliau atsiduria mūsų lėkštėje.

Pridėkime dar saulėgrąžų aliejaus, sojų pupelių aliejaus ir margarino naudojamą daugelyje pramoninių maisto produktų, kuriuose taip pat yra didelis Omega-6 kiekis. Šie augaliniai aliejai taip pat naudojami gaminant maistą daugelyje namų ūkių.

Omega-6 Quelle_Wurst, Fleisch, Milchprodukte und Sonnenblumenöl sind besonders reich an Omega-6

Maistas, kuriame gausu Omega-3

Geriausias Omega-3 šaltinis yra žuvies taukai, gaunami iš riebios jūrinės žuvies, tokios kaip silkė, skumbrė, lašiša, sardinės ar ančiuviai ir jūros dumbliai. Žuvys gauna Omega-3 maitindamosi dumbliais, todėl būtina žinoti, ką valgo žuvys. Pavyzdžiui, laukinėse žuvyse yra daug Omega-3, nes jos daugiausia maitinasi dumbliais, krevetėmis ir mažais krabais.

Ūkiuose auginamose žuvyse Omega-3 riebalų rūgščių kiekis yra daug mažesnis, nes jų racioną sudaro sojos pupelės ir grūdai. Joms taip pat duodami žuvies likučiai, tačiau dažniausiai jie jau yra perdirbti taip, kad juose Omega-3 nebėra. Dėl šios priežasties ūkiuose auginamose žuvyse yra daug mažiau Omega-3 nei laukinėse žuvyse.

Linų sėmenų aliejuje, chia aliejuje ir graikinių riešutų aliejuje taip pat yra ypač didelė Omega-3 riebalų rūgščių koncentracija. Tačiau tai yra augalinė riebalų rūgštis ALA, kurią organizmas turi paversti į EPR ir DHR rūgštis, kad galėtų pasisavinti. O tai padaryti sunku.

Omega-3 Lebensmittel_fettreicher Fisch, Algen und Leinöl enthalten besonders viel Omega-3


Dienos Omega-3 poreikis

Kiek Omega-3 riebalų rūgščių turėtume vartoti?

Norint kompensuoti Omega-3 trūkumą ir subalansuoti Omega-6/Omega-3 santykį, rekomenduojama suvartoti 2000 mg Omega-3 riebalų rūgščių per parą . Tai įrodė daugybė mokslinių tyrimų bei daugiau nei 3000 atskirų analizių, atliktų bendradarbiaujant su svarbiausia Europos riebalų rūgščių matavimo laboratorija „Omegametrix®“, rezultatai.

Dienos Omega-3 poreikį galima patenkinti tiek vartojant žuvį ar jūros gėrybes, tiek vartojant maisto papildus. Tačiau, jei norite gauti 2000 mg Omega-3 per dieną, priklausomai nuo žuvies rūšies, jums reikėtų suvalgyti nuo 100 iki 3000 gramų riebios žuvies. Daugeliui žmonių toks didelis žuvų vartojimas yra neįmanomas ir netgi nerekomenduojamas dėl didėjančios jūrų ir vandenynų taršos.

Um das Omega-6-3-Verhältnis auszugleichen, sollten 2 g Omega-3 Pro Tag aus Fisch oder Omega-3 Öl eingenommen werden

Todėl reguliarus kokybiškų Omega-3 maisto papildų, kurių pagrindą sudaro žuvų taukai arba jūros dumblių aliejus, vartojimas yra puiki alternatyva žuvies valgymui. Pavyzdžiui, vartojant NORSAN “Omega-3 Total” žuvų taukus, pakanka vieno šaukšto per dieną, kad būtų patenkintas Omega-3 paros poreikis t.y. 2000 mg.

O siekiant didesnio efektyvumo, rekomenduojama sumažinti maisto produktų, kuriuose gausu Omega-6 vartojimą.

Omega-3 Dosierung_Der Tagesbedarf an Omega-3 liegt bei 2 g Omega-3 pro Tag

NORSAN Omega-3 produktai

turtingi EPR & DHR

Naturalūs žuvies taukai gaunami iš smulkios, laukinės žuvies, sugautos tvarios žvejybos būdu, kurių paros dozėje yra 2 000 mg Omega-3 (8 ml/1 desertinis šaukštas).

100% veganiškas, jūros dumblių augalinis aliejus, išgaunamas tausojantis natūralią jūros ekosistemą, kurio paros dozėje yra 2 000 mg Omega-3 (5 ml/1 arbatinis šaukštelis).

keyboard_arrow_up