Omega-3 in der Schwangerschaft

2016 m. Spalio mėn. Žurnale „Naturheilpraxis“ paskelbtas praktikuojančios alternatyviosios praktikos gydytojos ir akušerės Annett Schmittendorf bei mitybos ekspertės ir asmeninės trenerės Julijos Tulipan straipsnis „Omega-3 riebalų rūgštys nėštumo metu“ apie omega-3 naudą motinos ir vaiko sveikatai, omega-3 kiekį reikalingą nėštumo metu.

Straipsnio santrauka

Kas yra riebalai ir kodėl jie svarbūs?

Riebalai yra ne tik svarbūs energijai kaupti ir tiekti, bet ir nervų sistemai funkcionuoti bei yra ląstelių membranų dalis. Jie taip pat yra įvairių hormonų žaliava ir yra pagrindinė smegenų dalis. Vaisiui per parą reikia maždaug 75 mg. riebalų, kad išsivystytų jo smegenys. Trečiame trimestre smegenų svoris padidėja nuo 75 g iki 400 g. Omega-3 riebalų rūgštys čia vaidina gana svarbų vaidmenį, todėl šis straipsnis joms skiria daug vietos.

Omega-3 riebalų rūgštys

Svarbiausios omega-3 riebalų rūgštys žmonėms yra jūrinės kilmės DHA ir EPA omega-3 riebalų rūgštys. EPA riebalų rūgštys dalyvauja atliekant daugelį metabolinių procesų bei yra svarbios kraujo krešėjimui ir imuninei sistemai. Organizmas gali paversti EPA į DHA. DHA yra ląstelių membranų svarbus komponentas, ypač nervų ląstelių. Taigi, jis palaiko nervų ląsteles sveikas ir prisideda prie normalaus smegenų vystymosi.
Laukinės žuvys yra svarbiausias omega-3 riebiųjų rūgščių EPA ir DHA šaltinis. Tuo tarpu, augalinės kilmės omega-3 riebalų rūgštį ALA organizmas labai silpnai konvertuoja EPA ir DHA.

Omega-6 riebalų rūgštys

Augalinis aliejus gaunamas iš saulėgrąžų, kukurūzų gemalų, sojos ir erškėčio, susideda iš daugiau kaip 50% omega-6 riebalų rūgščių. Šie augaliniai aliejai iš dalies lemia omega-6/3 pusiausvyros sutrikimą mūsų racione dar ir dėl to, kad jie dažnai būna mėsinių gyvūnų pašaruose.
„Gerieji“ augaliniai aliejai, kurie gali būti klasifikuojami kaip neutralūs omega-3 ir omega-6 atžvilgiu, yra, pavyzdžiui, kokosų, palmių, linų sėmenų, kanapių ir alyvuogių aliejai. Organizmui reikia abiejų riebalų rūgščių, tačiau tinkamu santykiu.

Omega-6:3 santykis

Okinavos gyventojai (Redaktoriaus pastaba: Japonijos prefektūra), kurių gyvenimo trukmė yra ilga ir kurie retai kenčia nuo lėtinių ligų, omega-6:3 santykis yra nuo 1:1 iki 4:1. Europoje šis santykis yra maždaug 15:1 dėl vakarietiškos dietos, kurioje vartojama daug mėsos ir omega-6 turinčių aliejų.

Omega-3 kiekis mūsų maiste

Mitybos specialistai oficialiuose pareiškimuose teigia: „Vokietijoje (Austrijoje) nėra netinkamos mitybos, o visus reikiamus mikroelementus galima gauti per subalansuotą mitybą.“ Tačiau kai kurie tyrimai rodo priešingai. Oficiali „Austrijos mitybos ataskaita 2012“ parodė, kad tik trečdalis moksleivių turi optimalų omega-3 indeksą (redaktoriaus pastaba: EPA ir DHA procentas nuo visų riebiųjų rūgščių). To priežastis yra maistas, kuriame yra per mažai omega-3.

Nėštumo metu

Dar prieš nėštumą omega-3 atsargos pas motiną daro didelę įtaką sveikam vaiko vystymuisi. Jei motina prieš nėštumą kenčia nuo medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių ligų ar aukšto kraujospūdžio, nėštumo metu padidėja preeklampsijos (redaktoriaus pastaba: dar vadinama apsinuodijimu nėštumu) ir placentos nepakankamumo rizika. Specializuotoje literatūroje rekomenduojama tinkamai vartoti omega-3 tokioms ligoms gydyti(apie 1,5–6 g per dieną), nes EPA ir DHA pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.

Įtaka embriono vystymuisi

Organizmas iš DHA ir EPA formuoja vadinamuosius eikosanoidus (audinių hormonus), kurie turi antikoaguliantą ir plečia kraujagysles. Be to, jie daro įtaką nervų sistemos ir smegenų vystymuisi, taip pat neurotransmiterių metabolizmo ir imuninės sistemos reguliavimui. Apžvalginio tyrimo autoriai daro išvadą, kad Omega-3 slopina uždegiminių medžiagų, fermentų ir citokinų susidarymą organizme.

Jūros žuvys ir sunkiųjų metalų tarša

„Gesund ins Leben – Netzwerk Junge Familie für Gesundheit“ rekomendacija dėl nėščių moterų mitybos ir mankštos pataria nėščioms moterims vartoti omega-3 papildus, kad būtų užtikrinta DHA 200 mg dozė per dieną. Jei jūrinės žuvys iš dalies arba pilnai patenkina omega-3 poreikį, nerekomenduojama vartoti daug plėšriųjų žuvų rūšių (pvz., Tunų, kardžuvių), kurios yra jūrinės maisto grandinės pabaigoje ir kuriose gali būti didelis teršalų kiekis.
Kai vartojami gryni žuvų taukai išvalyti nuo PCB ir sunkiųjų metalų, tiek motinai, tiek jos vaikui neturi jokio šalutinio poveikio.

Po gimdymo

Motinos hormonų pusiausvyra po gimdymo labai pasikeičia, o tai, be kita ko, gali sukelti pogimdyvinę depresiją. Depresija ir lėtinis uždegimas kūne dažnai yra susiję. Mokslininkų pastebėta, kad kuo aukštesnis EPA ir DHA lygis sergančiam depresija, tuo didesnė tikimybė, kad depresija bus išgydyta.

Vaikas

Vaiko smegenys ypač intensyviai vystosi po gimimo o riebalai, be kita ko, yra būtini ląstelių membranoms. Maitindama kudikį pienu, motina daro įtaką vaiko augimui ir jo neurologiniam vystymuisi. Jei motina suvartoja pakankamai omega-3, tai daro teigiamą poveikį kūdikiui, nes vaikas pasisavina riebalus per motinos pieną.

Išvada

Pakankamas omega-3 kiekis daro teigiamą įtaką motinos ir jos vaiko sveikatai. Tyrimai rodo, kad omega-3 sumažina priešlaikinį gimstamumą ir padidina kūdikio svorį. Be to, vaiko centrinė nervų sistema ir smegenys yra gerai išvystytos, o pažintiniai gebėjimai ilgainiui padidėja.

Nėštumo metu patartina vartoti natūraliu žuvies taukus (Redaktoriaus pastaba: arba veganišką dumblių aliejų), norint tiek motinai, tiek vaikui užtikrinti reikiamą omega-3 kiekį organizme.

NORSAN Omega-3 aliejai

Turtingi EPA ir DHA

NORSAN Omega-3 Total Zitrone

Natūralūs žuvų taukai gaunami iš tvarios laukinės žvejybos, 2 000 mg omega-3 per parą (1 valgomasis šaukštas).

NORSAN Omega-3 Vegan

Augalinių dumblių aliejus iš tvaraus ūkio, 2 000 mg omega-3 per parą (1 arbatinis šaukštelis).

keyboard_arrow_up