Med. dr. Michaelo Nehlso knygos „Dumblių aliejus – maisto revoliucija iš jūros“ santrauka ir keli papildomi patarimai.

Alzheimer heilen und vorbeugen mit marinen Omega-3-Fettsäuren

Savo knygoje „Dumblių aliejus – mitybos revoliucija iš jūros“ gydytojas ir molekulinės genetikos med. dr. Michaelis Nehlsas rašo, kad Alzheimerio ligai, kuri laikoma neišgydoma, galima sėkmingai užkirsti kelią. Ankstyvose ligos stadijose ji netgi yra išgydoma. Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštys vaidina svarbų vaidmenį ligos prevencijoje ir terapijoje. Toliau pateikiama „Alzheimerio liga“ skyriaus santrauka ir kita papildoma informacija.

Apibrėžimas: Kas yra Alzheimerio liga?

Sąvoka „demencija“ apima iš viso 50 skirtingų ligų, kurioms progresuojant smegenų veikla nuolat silpnėja. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sukelianti maždaug du trečdalius visų demencijos atvejų.

Alzheimerio liga pasižymi ankstyvu nervų ląstelių irimu vadinamajame hipokampe.

Alzheimerio liga pasižymi ankstyva nervinių ląstelių degeneracija vadinamajame hipokampe. Hipokampas tai galinių smegenų žievės sritis, esanti abiejų pusrutulių smilkininių skilčių vidinėje pusėje po šoninių skilvelių apatiniu ragu. Tai svarbi limbinės sistemos dalis, kuri reguliuoja motyvaciją, emocijas, mokymąsi ir atmintį. Geriausiai žinoma hipokampo funkcija yra trumpalaikis informacijos išlaikymas (trumpalaikė atmintis) ir jos perkėlimas į ilgalaikę atmintį kitose galinių smegenų srityse. Kartu ji reguliuoja ir mūsų streso lygį.

Ligos metu pasireiškia šie simptomai:

  • didėjančios atminties problemos ir atminties praradimas
  • dezorientacija erdvėje ir laike
  • planavimo ir tikslų įgyvendinimo sunkumai
  • padidėjęs streso lygis ir naujos patirties baimė

Ligai progresuojant, pažeidžiamos ir kitos smegenų sritys. Stebima:

  • pasunkėjęs sprendimų priėmimas ir mąstymas
  • kalbos pažeidimai

Asmenybė ir elgesys taip pat keičiasi Alzheimerio ligos eigoje. Laikui bėgant, didėjant įvairiems sutrikimams, sergantiems žmonėms tampa vis sunkiau susitvarkyti su kasdieniu gyvenimu.

Sveikų smegenų funkcija

Smegenys nuolat keičiasi ne tik vaikystėje, bet ir suaugus, smegenų struktūra ir daugiau nei 100 milijardų nervų ląstelių mūsų nervų sistemoje nuolat kinta. Norint perduoti signalus iš vienos nervinės ląstelės į kitą, mums reikia daug sinapsių. Kiekviena iš jų reguliariai tikrinama, ar ji vis dar reikalingas mūsų organizmui. Jei taip nėra, sinapsė yra suskaidoma.

Tačiau nuolat atsiranda naujų sinapsių, kurios sugeba kaupti juslinius suvokimus ir patirtį bei susieti juos su praeities patirtimi. Pačios nervų ląstelės taip pat nuolat atsinaujina, todėl net nervų ląstelės, kurios jau buvo įsitvirtinusios įsčiose, vis tiek išlieka funkcionalios net ir senatvėje.

Tai ne tik naudinga gyvenimo kokybei, bet ir būtina sąlyga norint perduoti patirtį kitai kartai. Už šį gyvybiškai svarbų sugebėjimą, ypač žmonėms, esame skolingi mūsų smegenų atminties centrui – hipokampui, kuris unikaliu būdu per visą gyvenimą gali formuoti naujas smegenų ląsteles.

Omega-3 riebalų rūgščių svarba smegenų veiklai

Apie 60% smegenų sudaro nesočiosios riebalų rūgštys. Omega-3 riebalų rūgštis DHR yra svarbus smegenų ląstelių membranų komponentas. Taip kaip žmogaus organizmas pats negali gaminti Omega-3 riebalų rūgščių, jas reikia reguliariai papildyti su maistu. Jei smegenyse trūksta DHR, vietoj jų į membranas įsitaiso kitos riebalų rūgštys. Tokiu atveju sinapsės ir smegenų ląstelės negali būti pakankamai atnaujintos ir pertvarkytos. To pasekoje, hipokampas pradeda mažėti, o ne augti, kas būtų natūralu. Rezultatas yra sutrikusi smegenų funkcija, dėl ko sumažėja protinė veikla.

Alzheimerio ligos poveikis smegenims

Pradinei Alzheimerio ligos fazei būdingas hipokampo pažeidimas. Hipokampo nykimas yra lėtinis naujų hipokampo smegenų ląstelių susidarymo sutrikimas, nuolatinis esamų nervinių ląstelių irimas ir visų sinapsių, saugančių mūsų asmeninius prisiminimus, sunaikinimas ir funkcijos praradimas. Hipokampas palaipsniui skaidomas ir galiausiai sunaikinamas. Kadangi jame kaupiami visi emociškai reikšmingi mūsų prisiminimai, ligai progresuojant jie vis labiau pamirštami.

Vadinamasis Beta-amiloidas vaidina lemiamą vaidmenį sergant Alzheimerio liga. Tai yra svarbus smegenų funkcijos komponentas, kuris būtinas norint išsaugoti naujus prisiminimus. Beta-amiloidas susidaro hipokampe mums būdraujant ir miego metu vėl suskaidomas, kad kitą dieną galėtume patirti naujus įspūdžius.

Jei nesveikas gyvenimo būdas išbalansuoja pusiausvyrą tarp susikaupimo ir suskaidymo, hipokampe kaupiasi beta-amiloido perteklius. Dėl to susidaro vadinamasis Alzheimerio toksinas. Tai neuronų toksinas, kuris pagreitina Alzheimerio ligos eigą.

Alzheimerio ligos priežastys: transriebalų perteklius ir Omega-3 trūkumas

Maisto produktai, kuriuose yra daug transriebalų yra netinkami. Transriebalai atsiranda tada, kai iš pradžių sveiki augaliniai aliejai yra sukietinami pramoniniu būdu, kad būtų sukurti tepami riebalai. Ypač didelis kiekis transriebalų yra “greitame” maiste, kepiniuose, pavyzdžiui, raguoliuose, spurgose ir sausainiuose. Tačiau kepant keptuvėje transriebalų gali atsirasti ir namuose. Taip atsitinka tuo atveju, kai aliejai, turintys daug nesočiųjų riebalų rūgščių, yra kaitinami ilgą laiką.

Mityba, kurioje yra mažai jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių DHR ir EPR, taip pat turi neigiamą poveikį. Abi riebalų rūgštys beveik išimtinai yra jūros dumbliuose ir žuvyse. Klinikiniai tyrimai parodė, kad beveik kiekvienam Alzheimerio ligoniui trūksta riebalų rūgščių Omega-3. Ir tai jau pradinėje ligos fazėje, kai liga vis dar išskirtinai apsiriboja hipokampu.

Užkirsti kelią Alzheimerio ligai ir ją gydyti gali padėti Omega-3 riebalų rūgštys

Dr. Nehlsas savo knygoje pažymi, kad šiandieninėje vakarietiškoje mityboje dažnai trūksta kelių maistinių medžiagų vienu metu. Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių trūkumas yra labai paplitęs. Joms, kaip būtinoms smegenų statybinėms medžiagoms ir kaip hormoniniams agentams, skatinantiems smegenų augimą ir neutralizuojantiems lėtinius uždegiminius procesus, nėra jokios alternatyvos Alzheimerio ligos profilaktikai ir gydymui.

Jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių poveikis Alzheimerio ligai

Yra keletas priežasčių, kodėl vien jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgštis DHR gali daryti didelį poveikį Alzheimerio ligos prevencijai ir gydymui. Viena vertus, pakankamas DHR kiekis užtikrina, kad mūsų smegenyse būtų kompensuojamas esminės statybinės medžiagos trūkumas. Kita vertus, organizmas gamina įvairius hormonus iš Omega-3 riebalų rūgšties DHR. Tai padeda sumažinti pernelyg didelę Alzheimerio toksino gamybą ir susilpninti Alzheimerio ligos mechanizmus, kurie, priešingu atveju, sunaikintų visas smegenis, pradedant hipokampu. Be to, veikliosios medžiagos, gaunamos iš Omega-3 riebalų rūgščių EPR ir DHR, palengvina lėtinį encefalitą, kuris yra ne tik progresuojančios Alzheimerio ligos proceso priežastis, bet ir rezultatas. Kitas teigiamas Omega-3 riebalų rūgščių poveikis yra tas, kad jos ne tik padidina naujai susiformavusių, bet ir senesnių smegenų ląstelių išgyvenimo galimybes.

Kuo didesnis jūrinių Omega-3 riebalų rūgščių DHR ir EPR kiekis organizme (Omega-3 indeksas), tuo didesnis hipokampo tūris, kuris yra esminis apsauginis veiksnys nuo Alzheimerio ligos.

Išvada

Norint užkirsti kelią galimai Alzheimerio ligai, reikia užtikrinti pakankamai didelį jūrinės kilmės Omega-3 riebalų rūgščių suvartojimą per visą gyvenimą. Jei Alzheimerio liga jau yra, šios Omega-3 riebalų rūgštys padeda sustabdyti ligos eigą ankstyvose stadijose ir atkurti gebėjimą susitvarkyti su kasdieniu gyvenimu.

Tačiau norint visiškai pasveikti, reikia pašalinti visus esamus trūkumus visose gyvenimo srityse, skatinančius Alzheimerio ligos vystymąsi. Remdamasis šiuo principu med. dr. Michaelas Nehlsas sukūrė sėkmingą terapijos koncepciją, kuria kasdien naudojasi daugybė gydytojų ir terapeutų.

_______________

Med. dr. Michaelas Nehlsas yra teorinės medicinos mokslininkas ir molekulinis genetikas. Jis buvo vyresnysis genomo tyrėjas universitetuose ir biotechnologijų įmonėse Vokietijoje ir JAV, kur iššifravo įvairių paveldimų ligų priežastis. Nuo 2007 m. jis dirba laisvai samdomu medicinos mokslo autoriumi, siekdamas suprantamai paaiškinti gyvenimo būdo ligų priežastis.

Savo knygoje „Dumblių aliejus – mitybos revoliucija iš jūros“ dr. Nehlsas pateikė esamas žinias apie jūrines Omega-3 riebalų rūgštis (ypač iš augalinių dumblių aliejaus). Čia, be kita ko, pasakojama kodėl Omega-3 trūkumas yra daugelio gyvenimo būdo ligų, tokių kaip insultas, infarktas, diabetas, Alzheimerio liga, depresija ir vėžys, priežastis.

NORSAN Omega-3 aliejai

Gausu EPA ir DHA

Natūralūs smulkios laukinės žuvies taukai, sugautos tvarios žvejybos būdu su 2000 mg Omega-3 dienos doze (1 desertinis šaukštas 8 ml).

Augalinės kilmės dumblių aliejus su 2.000 mg Omega-3 dienos doze (1 arbatinis šaukštelis).

keyboard_arrow_up