Odos apsauga nuo saulės iš vidaus

Daugelis žino – nudegimas saulėje per vasaros atostogas nėra malonus, o nemalonūs pojūčiai gali trukti net kelias dienas. Nors saulės spinduliai atlieka svarbias žmogaus organizmui funkcijas, jie gali pakenkti būnant per daug ir per dažnai saulėje. Blogiausiu atveju tai gali sukelti odos vėžį. Odos vėžio atvejų skaičius nuolat auga visose pasaulio šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų, iš jų du trečdaliai moterims ir vienas vyrams. Tačiau gera žinia ta, kad odos vėžys daugeliu atvejų yra išgydomas, o tinkama apsauga leidžia apsisaugoti iš anksto.

Kodėl saulė svarbi?

Saulės skleidžiama saulės šviesa yra elektromagnetinė UV spinduliuotė. Svarbi šios saulės spinduliuotės funkcija yra vitamino D gamyba mūsų organizmo ląstelėse. 90% vitamino D organizmas pasigamina pats mums esant saulėje. Likę 10% gauname su maistu. Rekomenduojama saulėje praleisti apie 10-30 minučių per dieną, atidengiant bent rankas, veidą ir kaklą, kad patenkintumėte vitamino D poreikį. Tačiau šio vitamino pasisavinimas būnant saulėje įmanomas tik nenaudojant apsauginių priemonių nuo saulės. Todėl visada reikia rasti pusiausvyrą tarp apsaugos nuo saulės ir pakankamo vitamino D gavimo. Žiemos mėnesiais per odą neįmanoma gauti pakankamai vitamino D. Be to, tyrimais buvo nustatyti, kad populiacijose, gyvenančiose šalyse, kur saulės yra mažiau, psichikos ligų dažnis yra didesnis. Manoma, kad šį reiškinį sukelia būtent mažesnis kiekis saulės ir vitamino D trūkumas (1).

Akivaizdu, kad saulės mums reikia, tačiau kartu ji gali kelti rimtą pavojų odos sveikatai, nes per didelis UV spindulių kiekis ilgainiui gali pažeisti odą.

Apie saulę

Saulės šviesa yra būtina žmogaus išlikimui. UV spinduliai gamina mums būtiną vitaminą D.

Per ilgas ir per dažnas buvimas saulėje gali pakenkti odai ir pagreitinti jos senėjimą. Turėtumėte apsisaugoti nuo saulės poveikio išorinėmis priemonėmis, tokiomis kaip apsauginiai kremai nuo saulės.

Tyrimai parodė, kad tokios maistinės medžiagos kaip Omega-3 riebalų rūgštys gali dar labiau apsaugoti organizmą nuo kenksmingų UV spindulių iš vidaus.

Saulės poveikio rizika

Saulės spinduliai gali tapti kenksmingi, jei per dažnai ir per ilgai būname saulėje. Įdomu tai, kad didelė dalis UV spindulių vasaros metu paplūdimyje nėra sugeriama, nes dažniausiai būdami čia, tepame kremą nuo saulės. Tačiau likusį laiką šią apsaugos priemonę pamirštame. Tai gali būti problema, nes odos apsauga priklauso tik nuo mūsų imuninės sistemos. Todėl patartina kremu nuo saulės teptis ne tik esant prie vandens telkinių, bet visada, jei būname saulėje. Be to, yra įvairių maistinių medžiagų, kurios gali sugerti UV spindulius. Tokiu būdu galima, ribotai, toliau apsaugoti odą iš vidaus (2).

Kaip teisingai apsaugoti odą būnant saulėje?

  • Naudokite kremą nuo saulės su pakankamai aukštu SPF
  • Vasaros mėnesiais venkite būti saulėje vidurdienį
  • Dėvėkite akinius nuo saulės, kad apsaugotumėte akis
  • Gerkite pakankamai vandens
  • Dėvėkite kepurę
  • Maitinkitės taip, kad mityboje būtų gausu maistinių medžiagų, kurios apsaugo organizmą nuo UV spindulių iš vidaus

Mitybos vaidmuo

Tyrimai rodo, kad odą nuo saulės spindulių galime apsaugoti ne tik išorinėmis priemonėmis, bet ir iš vidaus. Moksliniais tyrimais buvo įrodyta, kad šios maistinės medžiagos turi apsauginį poveikį:

  • Jų galime rasti vaisiuose, daržovėse ir ankštiniuose augaluose
  • Mononesočiosios Omega-9 riebalų rūgštys: randamos, pavyzdžiui, avokaduose ir alyvuogių aliejuje
  • Karotinoidai (antrinės augalinės medžiagos): daugiausia yra oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse
  • Omega-3 riebalų rūgštys: randamos žuvyje ir jūros dumbliuose (3)

Omega-3 riebalų rūgštys kaip papildoma apsauga

Omega-3 riebalų rūgštys yra nepakeičiamos riebalų rūgštys, kurias turime gauti su maistu, nes jų mūsų organizmas negali pasigaminti pats. Be daugelio tyrimų įrodyto poveikio širdies ir smegenų sveikatai, tyrimai rodo, kad Omega-3 riebalų rūgštys taip pat gali turėti teigiamą poveikį odos sveikatai.

Manoma, kad tokį apsauginį poveikį lemia tai, kad Omega-3 riebalų rūgštys prailgina natūralų odos savisaugos laiką. Tai galima būtų paaiškinti tuo, kad šios riebalų rūgštys didina odos ląstelių membranos sklandumą (4). Tokios Omega-3 riebalų rūgščių savybės gali padėti apsaugoti odą nuo saulės kenksmingo poveikio iš vidaus. Be to, šios riebalų rūgštys gali turėti įtakos odos senėjimui, kurį, daugeliu atvejų, pagreitina UV spinduliai. Tačiau tai nėra vienkartinė ir momentinė apsaugos priemonė nuo saulės spindulių, o, veikiau, ilgalaikis papildas.

IŠVADA

Nors kremas nuo saulės, kuris tepamas tiesiai ant odos, gali užkirsti kelią ūminiam saulės nudegimui (jei naudojamas tinkamai ir tinkamu laiku), maistinės medžiagos, tokios kaip Omega-3 riebalų rūgštys, gali būti puiki priemonė, apsauganti odą iš vidaus nuo kenksmingų saulės spindulių. Tačiau ji nepakeičia apsauginių kremų nuo saulės ar vasarinių skrybėlių.

Literatūra:

  • Fonti:
    (1): Patricia Henríquez-Sánchez, Jorge Doreste-Alonso, Miguel Angel Martínez- González et al. Geographical and climatic factors and depression risk in the SUN project, European Journal of Public Health, Volume 24, Issue 4, August 2014, Pages 626–631
    (2): Sies H, Stahl W. Nutritional protection against skin damage from sunlight. Annu Rev Nutr. 2004;24:173-200. doi: 10.1146/annurev.nutr.24.012003.132320.
    (3): Niva Shapira, Nutritional approach to sun protection: a suggested complement to external strategies, Nutrition Reviews, Volume 68, Issue 2, 1 February 2010, Pages 75–86
    (4): Pilkington SM, Watson RE, Nicolaou A, et al. Omega-3 polyunsaturated fatty acids: photoprotective macronutrients. Exp Dermatol. 2011 Jul;20(7):537-43.

NORSAN Omega-3 aliejai ir kapsulės

Turtingi jūrinėmis EPR ir DHR riebalų rūgštimis

Natūralūs smulkios jūrinės žuvies taukai

2.000 mg Omega-3 dienos dozėje (1 desertinis šaukštas/8 ml).

100% augalinis. Gautas iš jūros dumblių

2.000 mg Omega-3 dienos dozėje (1 arbatinis šaukštelis).

keyboard_arrow_up